Bu akıllara durgunluk veriyor: birinci sınıf öğrencilerimizin yüzde altmışından fazlası bir gün bugün bile yaratılmamış işlerde çalışacak.

Bunların tam olarak ne tür işler olabileceğini hayal bile edemiyoruz, ancak kesin olan bir şey var: bunun teknolojiyle ilgisi olacak. Bu yüzden her çocuğun teknolojiyi nasıl kullanacağını öğrenmesi gerekiyor.

Teknoloji kullanımına yapılan bu muazzam vurgunun, tam tersine, öğretmenlerin daha az önemli olacağı anlamına gelmediğini hemen belirtmek önemlidir. Teknoloji, öğretmenler tarafından bir araç olarak kullanılacak ve onları, geçen yüzyılda hala sıkışmış olan eski analog okulun şu anda yapamayacağı bir şekilde ders vermeleri için güçlendirecek. Öğretmenler, çocukların en modern teknolojiyi kullanarak ya da kullanmadan gerçekten öğrenmelerini sağlamak için var olan en güçlü motive ediciler olarak vazgeçilmezdir.

Uygulamada eğitim teknolojisinin kullanımına örnekler, örneğin, bilgiye erişim aracı olarak zengin medya ve çevrimiçi kaynakları dahil etmeyi içerir. Oyunlar bile eğitim teknolojisi olarak, özellikle büyük ölçüde etkileşimli olacak şekilde yapılmış uyarlanabilir yazılım olarak kullanılabilir. Sınıf değerlendirme araçları, öğretmenlerin, öğrencilerinin bilgilerindeki boşlukları hemen fark etmelerini ve öğretimlerini buna göre uyarlamalarını sağlayabilir. Veri analizi ve yönetim araçları, daha iyi bilgi yönetiminde öğretmenlere ve okul liderlerine yardımcı olan değerli geri bildirimler sunabilir.

Bazı araştırmalar, teknoloji öğrenmeye dahil olduğunda, öğrencilerin bilgi edinme ile daha fazla meşgul olduklarını bulmuştur. Sınıftaki teknoloji özel bir öğrenim sağladığından, zorluk çeken öğrencilerin eğitim teknolojisini kullanabildiklerinde akranlarına yetişme olasılığı daha yüksektir.

Elbette, en azından e-öğrenmeden ve MOOC (devasa açık çevrimiçi kurslar) devriminden bahsetmeden eğitim teknolojisinden bahsetmek imkansızdır. Dünyanın dört bir yanındaki öğrencilere bugün mevcut olan en iyi okullara ve en iyi öğretmenlere eşi görülmemiş bir erişim sağlıyorlar. Şu anda, KAÇD’ler neredeyse yalnızca yüksek öğretimde kullanılmaktadır, ancak çok da uzak olmayan bir gelecekte anaokulundan itibaren kullanılabilirler!

Günümüz okulunda modern eğitim teknolojisinin ve sunabileceği her şeyin (olası kullanımları ve faydaları konusunda henüz yeni yüzeye çıkmaya başladık) ne kadar önemli olduğunu vurgulamak yeterince zor.

Okullarda teknoloji harcamaları her yıl ve tüm dünyada düzenli olarak artmaktadır. Bu artışa en çok tabletler ve dizüstü bilgisayarlar gibi mobil teknoloji katkıda bulunuyor.

Okul liderleri, eğitim teknolojisine yatırım yapmanın geleceğin yolu olduğuna kesinlikle inanıyorlar.

http://edtechnologyideas.com, okullarda eğitim teknolojisi ile ilgili yeni kullanımlara, fikirlere ve teorilere odaklanan makaleler yayınlayan bir eğitim teknolojisi dergisidir. İki ayda bir yayınlanan bu eğitim teknolojisi dergisine erişmek, göndermek ve yayınlamak ücretsizdir.

 

Makale Kaynağı: https://EzineArticles.com/expert/Anita_Bern/232243

 

Bir Cevap Yazın