Hızlı ve öngörülemeyen değişim zamanlarında yaşıyoruz. Çağdaş yaşamın talepleri, geleneksel okulun öğrencilere sağlayabileceği her şeyin ötesine geçiyor. Okul, gerçek hayatın bir parçası olduğu için hayata hazırlamaz. Günümüz dünyasında gençlerin mesleki yaşamları boyunca sürekli değişmeleri için kendilerini yenilemeleri gerekecek. Bu nedenle, okul öğrenimini yeniden düşünmek gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda eğitim muazzam bir değişim geçirecek. Öğrenme, yalnızca günümüz dünyasının ruhuna uygun olarak özenle tasarlanmış eğitim araçlarını kullanacağımız yerlerde gerçekleşecektir.

Elektronik oyunlar, gençlerin favori boş zaman aktiviteleri arasındadır. Boş zamanın basit bir eğlence anlamına gelebileceğini hatırlayalım, ancak asıl anlamı rekreasyon, cesaretlendirme ve ilham kaynağıdır. Başka bir deyişle, zamanı yüksek amaçlarla kullanmak, yani zihni ve kalbi yeniden yaratmak veya yenilemek. Daha modern ve daha sağlıklı bir çevre hedefleyen okul ortamındaki değişikliklerin yanı sıra, günümüzde sınıftaki ideal ders, araştırmaya benzeyen derslerdir. Mümkün olduğunda, şimdi çözülmesi gereken problemlerle sınıfı birbirine bağlayacaktır. Eğitimin daha esnek bir deneyim olması, kendini çocuk ve gençlerin deneyimlerine ve öğrenme tarzlarına uyarlaması gerekiyor.

Pek çok kötü elektronik oyunun yanı sıra birçok kötü kitap da var. İyi oyunlar, problem çözme alanlarıdır. Problem çözme becerilerini ve sosyal becerileri geliştirirler. Yaratıcı çözümler arayışını vurgular ve işbirliği için fırsat sağlarlar. Karmaşık öğrenme deneyimleri için fırsatlar yaratırlar. Öğrencilerin dünyayı ve tarihini anlamalarına ve ayrıca hayat hikayelerini doğru bir şekilde ifade etmelerine yardımcı olabilirler. Bilgiyi gerçek dünyaya nasıl uygulayacaklarını öğrenmek için okuyan tüm öğrencileri görmek güzel olurdu. Ve sadece sınavları geçmek için değil.

Yeni dijital teknolojiler, kullanıcıların topluluk ve şehir yaşamını simüle eden durumlar yaratmasına olanak tanır. Simülasyon, bir modelle deney yapmak anlamına gelir. İyi oyun, öğrenme deneyimini kişisel ve sosyal anlamlarla zenginleştirir. İyi elektronik oyunlar, başkalarıyla oynandığında takım çalışmasını ve işbirliğini teşvik eder. Araştırmacılar, bu oyunların çocukların özgüvenini ve öz saygısını artırdığına dikkat çekiyor. Kişilerarası zeka ve algıyı geliştirecek olan, onların ve toplumlarının sorunlarına çözüm bulmaktır. Kişisel anlatılarını ifade etmeyi ve bunu başkalarıyla paylaşmayı öğrendikçe, çeşitli durumların kolektif olduğunu fark ederler. Ve bu hayatlarında bir fark yaratabilir. Bu sayede yaşadıkları toplumla yaratıcı bir ilişki kurabilirler.

Marco Antonio Bomfoco, ömür boyu sürecek bir dil ve hikaye anlatma meraklısı ve herkes için kaliteli eğitimin tutkulu bir savunucusudur. Güney Brezilya’da yaşıyor. Marco’ya http://marcobomfoco.blogspot.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Makale Kaynağı: https://EzineArticles.com/expert/Marco_A._Bomfoco/37974

 

Bir Cevap Yazın