Online Eğitimde Konsantrasyon ve Verimliliği Arttırma

Korona virüs vakalarının artış göstermesiyle yüz yüze yapılan dersler toplum sağlığını arttırabilmek adına online derslere dönüştü.

Eğitim kadrosunun bütün çabalarına rağmen gerek öğrenciler gerekse öğretmenler için bu durum herkes için zor olabiliyor. Çünkü yüz yüze eğitimde olduğu gibi insanlar birbirlerini göremiyor. Bilgisayarlardan veya telefonlardan verilen dersler konsantrasyon kayıplarına neden olabiliyor.

İster üniversite, ister ilköğretim veya lise eğitiminiz olsun sizin için hayatınızı kolaylaştırıcı ipuçları hazırladık.

Odanızı Düzenleyin

Ne kadar küçük olursa olsun sadece çalışmak için kullanacağınız bir alana sahip olmanız çok önemlidir. Uygun bir masanız ve doğal ışık aldığınızdan emin olmanız gözünüzü sadece ekrana bakmaktansa bir pencereye doğru bakmanız odaklanmanızı arttırıcı bir faktör olacaktır.

Nasıl en iyi öğrenmeye açık olduğunuzu keşfedin

En iyi nasıl çalıştığınızı bilmek çok önemlidir. Sabah mı yoksa akşam mı daha üretken olduğunuzdan emin değilseniz günün saatleriyle oynayarak ufak değişikler yaparak bunu anlayabilmeniz mümkün olabilecektir.

Online derslerde iyi olduğunuzu düşünmüyorsanız online derslerden arta kalan zamanınızda bazı podcast veya ders videolarına yönelebilirsiniz.

Dikkat dağınıklığı olan kişilerin derslerini 20 şer dakika aralarla düzenlemesi dikkat toplamasında faydalı olabilir.

Zaman Çizelgesi

Yüz yüze eğitimde üniversitede veya okullarda olmanız sizi doğal olarak bir zaman çizelgesinin içerisine sokacaktır.  Online eğitimde bunu düzenleyebilmek için kendinizi düşünerek bu çizelgeyi hazırlamalısınız.

Her hafta sonunda bir sonraki hafta ne yapacağınız konusunda planlar yapmanız sizin için ideal olacaktır. Bu çizelgelere kişisel egzersizlerini eklemek verimliliğinizi arttırıcı faktör olacaktır.

Arkadaşlarınızla Öğrenmeye Çalışın

Online eğitim dökümanlarını izlerken veya okurken arkadaşlarınızla çevrimiçi sohbet etmeniz dersinizi öğrenmenizde pozitif etki yaratabilir. Birlikte yapılan bu paylaşımlar derslerden sıkılmanızı azaltabilir. Beyin fırtınaları yapmak verimliliğinizi arttırabilir.

İşe Yaramıyorsa Bunu Paylaşın

Öğretim görevlinizin derslerinin ilgi çekici olmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Eğer öyleyse onlara söyleyebilirsiniz. Bu tür geri bildirimler verimliliği arttırabilir. Doğru şekilde verilmiş geri bildirimler verimliliği artıracaktır.

Kaynaktan Devamını Oku