İnternetin 1990′lardan sonra iyice popülerleştiği bir dönemde web teknolojilerinde bazı gelişmeler meydana gelmiştir. Web teknolojilerinin gelişimini kronolojik olarak inceleyecek olursak;

  • Web teknolojileri (1.0) = 1995 – 2000
  • Web teknolojileri (2.0) = 2000 – 2010
  • Web teknolojileri (3.0) = 2010 – 2020
  • Web teknolojileri (4.0) = 2020 – ~

https://i1.wp.com/www.mdpi.com/futureinternet/futureinternet-04-00852/article_deploy/html/images/futureinternet-04-00852-g001.png?resize=737%2C757&ssl=1

Web Teknolojilerinin Gelişim Evreleri;

Web teknolojileri 1.0 (Statik İnternet) (monolog; belge odaklı) insanlara tek yönlü bir iletişim sağlarken,

Web teknolojileri 2.0 (Dinamik İnternet) ile (interaktif web; etkileşimli) kullanıcıyı ön plana alarak sanal aleme düzen getirerek bu sayede artık insanlar internet dünyasında yalnız başına bırakılmamış oldu.

Bu gelişmiş teknoloji ağı ile beraber insanlar artık blogları ve sosyal medyaları daha fazla aktif kullanmaya başladığı için ve önüne gelen yazı ve bilgi paylaştığından artık yalan yanlış doğru ve şüpheli her türlü yazı paylaşılmış oldu.

Her türlü bilgi internet ortamında cirit attığı bu dönemde bilgi kirliliğine dur demek için Web teknolojileri 3.0 hayatımıza ani ama oturaklı bir giriş yapmış oldu.

Web teknolojileri 3.0 (Yapay Zeka ve Bulut Sistemleri) (semantik web; bilgi odaklı) ile internetin adeta akıllandığını söylemek yanlış bir tabir olmaz. Bu teknoloji ile sayesinde kimin kimi tanıdığı bilgisi göz önüne çıkacak ve uygulama seviyesinde açıklık, sosyal grafik uygulamaları ile kullanıcıyı tanıma, kişiselleştirme konuları revaşta olacaktır.

Web teknolojileri 4.0 (Bulut Tabanlı sistemler) (intelligent web; akıllı web) 1 saniye içerisinde 100 Gigabit veri aktarımı yapabilen, her şeyin online network üzerinden kurulduğu ve yapay zeka ile bütünleşen bir teknoloji mimarisidir.

Web teknolojileri 1.0, WWW (World Wide Web) üzerinde düz verinin “okunabilmesi” anlamına gelirken, Web teknolojileri 2.0’ ın ise, interaktif verinin “yazılabilmesi”, Web teknolojileri 3.0’ ın dinamik uygulamaların, interaktif servislerin ve makineden makineye etkileşimli uygulamaların “çalışabilmesi” anlamlarına geldiğini, Web Teknolojileri 4.0 ise fiziksel disklerden uzaklaşıp, tamamen sanal networkler üzerinde kurulu teknoloji olarak ifade etmek mümkündür.

 

Yazar: Furkan Kaya

Kaynak: https://webodasi.com/web-teknolojileri-1/

Bir Cevap Yazın